Ocenění Modrej život
Modrej život
O ocenění
Vnímáme kolem sebe absenci pozitivních vzorů a událostí. Jako společnost oceňujeme velké výkony, ale běžné pozitivní činy všedních dní a pomoc druhým zůstávají bez zásadního povšimnutí.
Běžní lidé – hrdinové všedních dní jsou hybatelem společenského života
a rozvoje veřejného prostoru. Díky jejich úsilí se budují mezilidské vztahy, ožívají veřejná prostranství, přináší konstruktivní diskuzi, respekt a obrušují polarizaci společnosti. Koronavirus, uprchlíci i běžné události ukázali sílu a význam fungující komunity. Chceme tuto sílu více odhalovat.
„Alternativní kultura dává klíčovou výpověď o době a místě. Nemainstreamové umění pomáhá klást otázky a získávat nový pohled na svět okolo sebe. Je to umění, které neodděluje umělce od pozorovatele. Ve Vrchlabí je několik umělců tvořící alternativní díla, která však často nebyla příliš viditelná. „
Zuzana Cejnarová
Cíl ocenění
Cílem Modrého života je posílit sousedské vztahy a ocenit aktivní lidí za to, že pomáhají svému okolí. A zároveň představit jejich inspirativní příběhy veřejnosti, a tím ji motivovat pro vlastní akci. Spíše nežli o cenu by se mělo jednat o milé poděkování a vyzvihnutí příběhu zdánlivě všedních „hrdinů“ běžných dní, kteří se snaží o proměnu Krkonošské komunity.
Spojení Modrý život pochází z knihy Jaroslava Foglara Přístav volá a je to zkouška, která člověka učí, aby byl dobrým a ušlechtilých tím, že pečuje o svojí duši, tělo i o druhé.
V současné společnosti se oceňují vítězství, velké výkony, výsledky – ať už jsou sportovní či hmotné, ale často bez povšimnutí zapadají příběhy a události, které popisují pozitivní žití klíčových společenských hodnot, jako jsou vzájemná pomoc a respekt. Neziskové organizace a aktivní lidé jsou opomíjeni, stigmatizováni, nebo jim chybí uznání, ocenění – pomoc menšinám, vyloučeným lidem či poukázání na společenské problémy jakoby byly téměř prohřeškem.